40 let mohelnického šachu 

1972 - 2012

Datované počátky organizované šachové hry v Mohelnici sahají do přelomu čtyřicátých a padesátých let. První nalezenou zmínku nám poskytl známý šachový publicista a historik Jan Kalendovský z Brna ve výstřižku z olomoucké Stráže lidu ze 17.prosince 1949, v níž vedl šachovou hlídku Rudolf Mikulka, s následujícím obsahem: 


Šach. klub Mohelnice. V říjnu byl sehrán přátelský zápas se šachovým kroužkem Zábřeh v Zábřehu, s odvetným utkáním v Mohelnici, s celkovým výsledkem 18:8 pro Zábřeh. Dne 14. XI. sehrál A. Krejčí simultánku v Lošticích proti 9 hráčům a výsledkem 7 výher, 2 prohry. Dne 21.XI. sehrán byl zápas Mohelnice - Loštice s výsledkem 11:3. Odvetné utkání 30.XI. vyhrála opět Mohelnice 10:4. Dne 23.XI. sehrál J. Hroch v klubu simultánku na 12 prknech s výsledkem 6 výher, 6 proher.
Začátkem prosince sehrán byl bleskový turnaj za účasti 10 místních hráčů. Zvítězil J. Hroch s 9 body, Hackenberger 7 atd. Během této doby sehrán byl klubovní turnaj pro rok 1949 s výsledkem: Krejčí a Hroch 15, Fiala 13, Hackenberger 12,5, Zdráhal 11, Komárek 9, Chvátal 8,5, Koutník 8, Roman 7, Pehal a Budiš 6, Vacula a Ševčík 5,5, Sedláček 4, Václavek a Portyš 3, Martinec 0. Dne 9.XII. konána výborová schůze s usnesením zřídit šachové kroužky ve... (Zde bohužel výstřižek končí, pozn. JK)

V padesátých letech byla prvními šachovými příznivci, Ing.L.Drlíkem a p.Mádrem, organizována pravidelná šachová setkání. V letech 1957-58 vznikl v rámci Tělovýchovné jednoty Spartak Mohelnice šachový oddíl, který se zapojil do okresního přeboru družstev. Po jednom roce působení však oddíl zanikl a obnovení činnosti nastalo až v létě roku 1972. Mezi zakládající členy oddílu, kteří se šachem nadále aktivně zabývají, patří, kromě současného předsedy oddílu Karla Volka i Václav Milfort z oddílu LOKO Zábřeh.

Prvním předsedou oddílu se stal Jan Dajčar. V počátcích činnosti tvořilo členskou základnu 9 šachistů, kteří se přihlásili do okresního přeboru družstev. Značné oblibě se tehdy těšil korespondenční šach, ve kterém se 6 členů oddílu zapojilo do národních turnajů a dva do mezinárodních soutěží ICCF. Kromě zmíněných sportovních aktivit odpracovali členové oddílu v roce 1972, na tehdy dobrovolně povinných brigádách TJ, 80 brigádnických hodin. Jak dále vyplývá z prvního písemného dokumentu zachycující zprávu o činnosti oddílu v jeho počátcích, potýkal se již tehdy klubový život s problémy týkající se hrací místnosti. V těch dobách se hrálo v klubovně na stadionu, kde správce objektu, aby nemusel neustále běhat s klíči a otevírat vchod, požadoval hromadný příchod všech šachistů. Inu, šachisté to nikdy neměli a nemají dosud lehké, jak o tom svědčí i další zmínka konstatující, že "všechny výdaje na cestovné, opravu a pořízení šachového materiálu si hráči hradí z vlastních prostředků".

Historický snímek z roku 1973 z přátelského utkání mezi MěDPM Mohelnice a ZDŠ Libina. 

V sedmdesátých letech se členové oddílu aktivně zúčastňovali, tehdy bohaté, činnosti šachového oddílu v nedalekém Zábřehu, zejména oblíbených simultánek známých osobností šachového života u nás, jakými byli F. Pithart, V. Hort, V. Jansa a další.

Počátkem roku 1979, po návratu z vojenské prezenční služby, převzal po obětavém činovníku Jaroslavu Smitalovi, který se přestěhoval až do vzdálených Jinců v Brdech, otěže předsednictví oddílu Karel Volek, a to až do dnešní doby. V roce vzniku oddílu (1972) započala i spolupráce s nově vzniklým Domem pionýrů a mládeže v Mohelnici, založením šachového kroužku mládeže. Ten vyvíjí činnost dodnes v rámci zájmových kroužků Domu dětí a mládeže Magnet, Mohelnice, který vytváří potřebné zázemí pro soutěžní činnost družstev. 

V roce 1987 se uskutečnil I.ročník turnaje Mohelnice OPEN, který se v průběhu let stal početně navštěvovanou akcí s nejdelší nepřerušenou tradicí v Olomouckém kraji.

Rok 1995 se zapsal do historie mohelnického šachu prvním vítězstvím v okresním přeboru družstev s postupem do oblastního přeboru. Ve stejném roce byla navázána spolupráce se šachovým oddílem TJ Slavoj Čerčany a sehráno první přátelské utkání s názvem "O Dlabáčkovo bílé". Dlouhodobá spolupráce probíhá se šachisty z nedaleké Stavenice.

Během pracovního působení předsedy K.Volka v Praze, došlo k navázání spolupráce s pražským sdružením SOKRATES 2001 - přátel hry šachové, na jehož základě oddíl zorganizoval v letech 1998, 2000, 2001 a 2002 společensko-reprezentační akce za účasti našich tehdejších předních šachových reprezentantů WIM G.Hitzgerové, WIM P.Mazákové, GM D.Navary, IM P.Vávry, L.Černouška, významného činitele na poli šachové diplomacie IM prof. F. Blatného a dalších osobností.

V činnosti šachových klubů u nás ojedinělým počinem se stalo v roce 1997 vydávání regionálního šachového zpravodaje Gambit a to v počátku ve dvou oblastních mutacích pro okres Benešov a Šumperk. Od roku 2003 je vydáván jako oficiální zpravodaj Šachového svazu Olomouckého kraje. Tento dvouměsíčník přináší kromě výsledkového servisu soutěží v regionu též informace a zprávy z klubového života, rozhovory s osobnostmi šachového sportu a zajímavosti kolem šachu.

Regionální šachovéhý zpravodaj Gambit.

Významu prezentace činnosti oddílu pro popularizaci šachu jsou si mohelničtí vědomi a využívají k tomuto účelu městský zpravodaj, místní televizi i internet, na kterém mají svoji webovou stránku. Aktivně působí v šachovém hnutí Karel Volek jako předseda Okresního šachového svazu Šumperk. 

V sezóně 2003/04 došlo vlivem transformace soutěží družstev k zařazení mohelnického družstva do Krajského přeboru družstev Olomouckého kraje.

V srpnu 2004 byla založena tradice víkendové, společensko-sportovní, akce v Šumperku - Temenici, organizované členem oddílu Milanem Hájkem. Jedná se o dvoudenní program vrchovatě naplněný sportovním a šachovým soutěžením.

Největšího historického úspěchu v soutěži jednotlivců dosáhl v roce 2006 Martin Formánek 16.místem (z 392 zúčastněných) v druhém nejvýše nasazeném turnaji s názvem "Jihlavanka Open" na turnaji "Czech Open" v Pardubicích, se statutem amatérského mistrovství Evropy. Obdobně si na turnaji v Pardubicích dobře vedl již v roce 1993 Karel Volek, který v turnaji "Jilistour" zvítězil za účasti 100 hráčů se 100% bodovým ziskem.

V roce 2007, symbolicky k 35.výročí existence mohelnického šachu, vybojovalo družstvo DDM&TJ Mohelnice druhé místo v Krajském přeboru družstev, které patří k historicky nejlepšímu dosaženému výsledku. V tomto roce dochází k další významné události v historii klubu. Po rozdělení mateřské TJ MEZ Mohelnice na větší část oddílů, které přešly do Sokola Mohelnice, zvolili šachisté samostatnou cestu a zaregistrováním stanov na MV ČR založili občanské sdružení DDM&TJ Mohelnice, o.s., se samostatnou právní subjektivitou. 

V současné době tvoří mohelnický klub 20 registrovaných členů. Ve své činnosti se zaměřuje především na výchovu šachové mládeže, která se pravidelně schází v DDM Magnet, Mohelnice. Velmi dobrých výsledků dosahujeme v nejmladší věkové kategorii především zásluhou teprve šestiletého Jana Koláře.

Mohelničtí šachisté i nadále vyvíjí úsilí, aby i přes náročné ekonomické podmínky úspěšně rozvíjeli svoji činnost a svým dílem tak přispěli k dobré propagaci města Mohelnice. 

"Nad dosaženými výsledky na šachovnici jsou důležité především vztahy mezi lidmi". 

© 2023 Šachový klub Mohelnice. Všechna práva vyhrazena.
Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky